Plus size – jaki to rozmiar?

Plus size – jaki to rozmiar? W ostatnim czasie wiele możemy usłyszeć o tak zwanej odzieży plus size. Na rynku pojawia się coraz więcej sklepów, oferujących właśnie tego typu ubrania. Nie wszyscy jednak rozumieją pojęcie plus size w ten sam sposób, co powoduje wiele nieporozumień i niedopowiedzeń. Jak powinniśmy interpretować to hasło? Który rozmiar rzeczywiście będzie plus size?

Plus size – tylko dla otyłych?

Hasło plus size zdecydowanej większości z nas kojarzy się jednoznacznie, a mianowicie z osobami otyłymi, które nie mogą znaleźć ubrań dla siebie w zwykłych sklepach. Zwykle myślimy, że ich rozmiarówka wykracza poza standardowe 42-44 i rzeczywiście, w wielu przypadkach tak właśnie jest. Niemniej jednak okazuje się, że mamy mylne pojęcie odnośnie odzieży w większym rozmiarze, czyli popularnie nazywanej plus size. Otóż zgodnie z przyjętymi standardami, za rozmiary plus size uznaje się te, które przekraczają standardowe 38. Możemy więc powiedzieć, że nawet rozmiar 40 mieści się już w tym pojęciu. Czy to oznacza, że plus size dedykowany jest osobom otyłym? Absolutnie nie, gdyż wiele osób nosi obecnie rozmiar 40-44, a ich waga wcale nie wykracza poza normę. Czasami tego typu rozmiar wybierają dla siebie kobiety po porodzie, które nie wróciły jeszcze do wagi sprzed ciąży, a także osoby wyższe, dla których ubrania w rozmiarze 38 są po prostu za krótkie. Z przyjętymi normami większość z nas może się nie zgodzić, jednak w ujęciu międzynarodowym właśnie tak interpretuje się pojęcie plus size. Jednocześnie musimy pamiętać, że rozmiarówka w poszczególnych krajach będzie się nieco od siebie różnić. W Polsce standardy są inne, niż na przykład w Stanach Zjednoczonych – tam 38 coraz częściej odpowiada polskiemu rozmiarowi 40 czy nawet 42. Jeszcze więcej niedomówień budzi rozmiarówka przyjęta w krajach azjatyckich, jednak tutaj działa to w drugą stronę – ich ubrania są na nas zwyczajnie za małe.

Co znajdziemy w sklepie z odzieżą plus size?

Mylne utożsamianie hasła plus size z odzieżą, której rozmiar to kilka razy XL, bierze się stąd, że zdecydowana większość produktów w specjalnych sklepach dostępna jest właśnie w znacznie większych rozmiarach. W praktyce oznacza to, że nie znajdziemy tam standardowej 40 czy nawet 42. Najczęściej odzież w sklepach plus size zaczyna się od 46, czasami nawet od 50, w zależności od profilu działalności. Co więcej, ubrania w rozmiarze 40-44 spokojnie możemy zakupić w normalnych sklepach, często nawet w popularnych sieciówkach. W rzeczywistości widać więc naprawdę sporą rozbieżności między pojęciem plus size, a tym, co obecnie oferują nam sklepy z tego rodzaju odzieżą. Zanim wybierzemy się na zakupy, warto więc sprawdzić, co znajduje się w konkretnym punkcie. Coraz więcej sklepów z odzieżą plus size działa w formie internetowej. Tutaj jednak sytuacja wygląda bardzo podobnie – rzadko oferują one swoim klientom ubrania w rozmiarze 40. 

Co tak naprawdę oznacza plus size?

W modzie rzadko mamy do czynienia ze zjawiskiem, jakoby teoria nie szła w parze z praktyką. Tymczasem w rozumieniu pojęcia plus size tak właśnie jest – tutaj teoria nie pokrywa się z tym, co znajdziemy w sklepach, przynajmniej w Polsce. Powinniśmy jednocześnie pamiętać, że hasło plus size nie odnosi się do żadnego konkretnego rozmiaru. Mamy tutaj raczej do czynienia z pewnym zbiorem rozmiarów, przy tym umownym początkiem wyliczanki jest rozmiar 40. Umownym, gdyż nie ma to przełożenia na towar, oferowany w sklepach z odzieżą plus size. Co istotne, takie same regulacje dotyczą zarówno ubrań damskich, jak i męskich. Na istnieje osobna skala oceny plus size dla kobiety czy mężczyzn – zawsze umowną granicą jest tutaj 38. Ciekawostką jest, że nawet osoby związane ze światem mody pojęciem plus size posiłkują się w momencie, gdy mowa o ubraniach w rozmiarze co najmniej 2 XL.

Odzież plus size – jakie rozwiązania są najczęściej spotykane?

Wiemy już, że w sklepach z odzieżą plus size najczęściej znajdziemy ubrania, których rozmiar jest większy, niż 42. Niemniej jednak pozostaje pytanie, czy asortyment różni się od tego, jaki znajdziemy w „zwykłych” sklepach? I tak, i nie – obecnie dąży się do tego, aby nie odbiegał on zanadto od tego, co modne i lubiane przez społeczeństwo. Niektórzy projektanci nawet specjalizują się w kreowaniu mody dla osób, noszących większe rozmiary. Z drugiej strony, nie wszystkie rozwiązania pasujące osobom szczupłym, będą pasowały osobom z nadwagą czy otyłością. Kluczem do sukcesu jest więc wyczucie dobrego smaku i dobór takich elementów odzieżowych, które podkreślą atuty, natomiast w pewien sposób ukryją wady sylwetki. Największe różnice można zauważyć w odzieży wyjściowej, eleganckiej. Modele plus size zwykle nie opinają sylwetki, lecz jednocześnie daleko im do kroju oversize. Projektanci zwracają uwagę nie tylko na to, aby klienci wyglądali dobrze, lecz również aby czuli się wygodnie i komfortowo w swoich ubraniach. Dostępność odzieży dla puszystych zwiększa się z roku na rok – dotyczy to zarówno sklepów stacjonarnych, jak i internetowych.