Moda lat 80

Moda lat 80 kojarzy nam się dosyć jednoznacznie. Niektórzy określają ją jednym słowem – kicz, inni widzą w niej spory potencjał. Nie ulega wątpliwości, że zapomniane trendy powoli wracają do łask, dlatego zdecydowanie warto zaznajomić się z ich specyfiką. Jaka była moda w latach 80? Co się wtedy nosiło?

Moc kolorów

Modzie lat 80. z całą pewnością nie możemy zarzucić nudy i stagnacji. Wręcz przeciwnie, gdyż dominowały tutaj różnego typu kolory, które bardzo chętnie ze sobą łączono. Możemy nawet powiedzieć, że stylizacje rodem z lat 80. były tak kolorowe, że aż nieco kiczowate. Co ciekawe, ludzie nie zawsze zwracali uwagę na to, czy poszczególne barwy w ogóle do siebie pasują. Połączenie zieleni z różem było czymś na porządku dziennym, dziś natomiast mało kto odważyłby się na stylizację, bazującą na tego typu kolorach. Choć wielobarwne stroje były raczej domeną kobiet, to jednak mężczyźni też chętnie z nimi eksperymentowali. Było to, można powiedzieć, na porządku dziennym, zwłaszcza w kręgach młodych osób, zafascynowanych światem i otaczającą ich rzeczywistością. 

Kicz i tandeta?

Niektórym do dziś na wspomnienie mody z lat 80. ciarki przechodzą po plecach. Wiele osób określa ją jednym hasłem – kicz i tandeta, które nigdy nie powinny powrócić. Rzeczywiście, plastikowe dodatki, słabej jakości tkaniny czy nietypowe połączenia kolorystyczne dziś nie przejawiają się jako wyraz dobrego smaku i wyczucia gustu. Niemniej jednak okazuje się, że zdecydowana większość tego typu stylizacji widywana była jedynie na imprezach czy w filmach. Na co dzień raczej nosiliśmy ubrania, które były powszechnie dostępne, można nawet powiedzieć – dosyć przyziemne. Królowały przede wszystkim dżinsy, które stawały się podstawą niemal każdej stylizacji męskiej. Kobiety w tamtych latach chętnie nosiły spodnie, dlatego one również budowały swoje stroje na bazie dżinsów. Do nich dobierano kurtki skórzane bądź luźniejsze narzutki. Taka moda dominowała zwłaszcza wśród młodych osób, które ceniły sobie wygodę i luz. Tymczasem nieco starsi wybierali innego typu ubrania. Kobiety gustowały w welurowych sukienkach, najlepiej z koronkowymi wykończeniami. Krój sukienek nie był ściśle określony, można więc było dobierać je w zależności od swojej budowy. Dużą popularnością cieszyły się też garsonki – te musiały być szyte na miarę, idealnie wręcz skrojone. Najczęściej obcisłą spódnicę zestawiano z luźną marynarką, lecz jej krój nie przypominał dzisiejszego oversize. Wbrew pozorom nawet luźna marynarka musiała dobrze pasować. Do takiej stylizacji koniecznie należało dobrać duże klipsy oraz masywny naszyjnik. Idealnym dodatkiem była też koszula z dużymi, bufiastymi rękawami. Tymczasem moda męska to raczej luźne spodnie i koszule o kroju oversize. Do dżinsów panowie chętnie dobierali bawełniane, lekkie koszulki. 

Elegancja czy ekstrawagancja?

Oglądając filmy czy koncerty z lat 80, możemy odnieść wrażenie, że w modzie królowała wtedy ekstrawagancja. Tymczasem, patrząc na modę uliczną, stwierdzamy raczej, że w modzie była elegancja, a zarazem luz. Trendy lat 80. nie są więc całkiem jednoznaczne – na imprezach było kolorowo i wręcz szaleńczo, ale codzienność nie obfitowała w tak fantazyjne stylizacje. Nieco inaczej sytuacja wyglądała za Żelazną Kurtyną, inna była natomiast w krajach komunistycznych. W Polsce trzeba było kombinować, aby wyglądać jak w teledyskach Madonny. Większość ubrań dostępna w sklepach była raczej szara i ponura. Oczywiście, młode osoby chętnie eksperymentowały z różnego typu stylizacjami, jednak inaczej wyglądało to w przypadku tych starszych wiekiem. Tutaj królowała elegancja, a stroje miały stonowane kolory – szarość, beż czy pudrowy róż zdecydowanie były na topie. 

Moda lat 80 dziś

Wiele osób było zdania, że moda lat 80. nigdy nie powróci. Owszem, co jakiś czas obserwujemy nawrót trendów, które panowały kiedyś, jednak w kontekście lat 80. wciąż pozostaje wiele wątpliwości. Moda ta przez lata nie uchodziła za godną naśladowania, kojarząc się raczej z kiczem. Dziś jednak widzimy, że wraca ona do łask. Chcąc nie chcąc, na wybiegi powracają luźniejsze marynarki, koszule z bufiastymi rękawami czy nietypowe połączenia kolorystyczne. Ci, którzy lubią eksperymentować, będą mieli naprawdę duże pole do popisu. Inni natomiast będą musieli po prostu przeczekać modową burzę. Moda lat 80. nie jest bardzo nachalna – póki co nie zdominowała sklepowych półek. Co więcej, często przedstawia się ją w nowej odsłonie. Luźnych marynarek nie nosimy do upiętych spódnic, a raczej do eleganckich, opinających ciało spodni. Doczepiane, kolorowe włosy są modne, jednak warto dobierać je tak, aby imitowały nasze naturalne. Możemy więc powiedzieć, że moda lat 80. powraca, lecz w nieco zmienionej formule. Osoby, które są zainteresowane tworzeniem tego typu stylizacji, mogą przejrzeć babciną szafę – tam z pewnością znajdą sporo inspiracji. Warto również odwiedzić sklepy z odzieżą używaną, w których można zakupić prawdziwe perełki, podobne do tych, które obecnie królują na wybiegach mody.