Jak się pierze suknie ślubne? Suknia ślubna musi spełniać wszystkie wymagania przyszłej panny młodej. Niestety, zarówno w czasie uroczystości zaślubin, jak i zabawy weselnej jest narażona na zabrudzenia, które później trudno usunąć. Suknię ślubną możemy więc oddać do pralni bądź próbować doczyścić we własnym zakresie. Jak ją prać, aby nie uszkodzić materiału?
Kiedy warto wyprać suknię ślubną?
Suknia ślubna nie jest elementem garderoby, który zakładamy na co dzień. Właściwie kobieta ma ją na sobie tylko raz w życiu, po czym może ją przerobić bądź sprzedać. Zdecydowana większość decyduje się na drugie rozwiązanie – dzięki temu można nieco zarobić, a dodatkowo pozbyć się problematycznej w przechowywaniu sukni. Niemniej jednak, zanim wystawimy ją do sprzedaży, musimy usunąć wszelkie plamy i zabrudzenia. Pamiętajmy, że nawet drobna plamka musi zostać usunięta – w innym przypadku kreacja straci swój blask i piękny wygląd. Czasami suknię ślubną musimy wyprać kilkakrotnie – pierwszy raz zazwyczaj podejmujemy się tego zadania bezpośrednio po weselu. Jeśli w międzyczasie odbywa się sesja ślubna, to kolejne pranie czeka nas po jej zakończeniu. Podobnie w przypadku, gdy suknia leżakuje przez dłuższy czas w szafie – mogą bowiem pojawić się na niej delikatne zabrudzenia, na przykład z kurzu. Suknię ślubną pierzemy również wtedy, gdy odkupujemy ją od kogoś jako odzież używaną. Zazwyczaj wcześniej zostaje ona oddana do pralni, jednak bezpośrednio przed uroczystością warto ją odświeżyć.
Jak prać suknię ślubną z licznymi dodatkami?
W modzie ślubnej modny jest obecnie minimalizm, jednak nie oznacza to, że kreacje nie posiadają żadnych zdobień. Aplikacje, koraliki, czy nawet niektóre zapięcia mogą być problematyczne w kontekście usuwania zabrudzeń. Najtrudniej jest w momencie, gdy nie są one wszywane, lecz przyklejone. Pranie może bowiem sprawić, że się odkleją, a co gorsza, w międzyczasie zgubią. W przypadku bardzo bogato zdobionych sukien, połyskujących, z licznymi aplikacjami, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie oddanie ich do pralni. Najczęściej na tego typu kreacjach widnieje ostrzeżenie, dotyczące tego, że suknię należy prać wyłącznie chemicznie. Jeśli kreacja nie jest aż tak bogato ozdobiona, możemy spróbować odkleić koraliki i inne elementy dekoracyjne, umieszczając je w odpowiednio zabezpieczonym miejscu. Po praniu będzie można ponownie je przykleić.
Jak usunąć silne zabrudzenia?
Z silnym zabrudzeniem sukien ślubnych boryka się większość panien młodych. Plamy z trawy, ziemi, kawy czy jedzenia to codzienność, niemniej jednak ich usunięcie może być nieco problematyczne. Przede wszystkim przed praniem właściwym musimy namoczyć suknię. W tym celu wkładamy ją do wanny wypełnionej wodą z dodatkiem lekkiego środka czyszczącego. Większe plamy usuwamy za pomocą delikatnej ścierki, lekko pocierając materiał. Jeśli delikatny środek okazuje się niewystarczający, możemy posiłkować się szarym mydłem, które jest stosunkowo bezpieczne. Niektórzy ryzykują wywabianie plam odplamiaczem, lecz pamiętajmy, że środek powinien mieć kontakt z jak najmniejszą powierzchnią sukni. Po praniu właściwym należy dokładnie wypłukać kreację, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Co ważne, suknię moczymy w całości – w przeciwnym razie na tkaninie powstaną nieestetycznie prezentujące się zacieki.
Pranie w pralce – czy warto?
Sukni z licznymi aplikacjami z pewnością nie pierzemy w pralce. Także w przypadku materiałów bardzo wrażliwych umieszczanie kreacji w pralce będzie ryzykowne. Możemy to zrobić jedynie w nielicznych przypadkach. Przede wszystkim pralka musi dysponować programem do prania w niskich temperaturach i na wolnych obrotach. Najlepiej wyłączmy wtedy opcję wirowania. Po wypraniu suknię suszymy, podobnie jak w przypadku prania ręcznego, uprzednio odpowiednio ją strzepując. Pranie w pralce może być pomocne, jeśli chcemy jedynie odświeżyć materiał, a suknia sama w sobie ma stosunkowo prosty krój.
Nieudane pranie – jak uratować suknię ślubną?
Największym problemem panien młodych jest niepoprawnie wykonane pranie, wskutek którego suknia nie prezentuje się tak, jak powinna. Materiał może ulec zmechaceniu, a poszczególne elementy odbarwieniu. Jak poradzić sobie z nieudanym praniem? Niestety, w takiej sytuacji trudno cokolwiek zdziałać – suknię można oddać do prania chemicznego, jednak nie jest powiedziane, że odzyska ona swój blask. Dlatego też najlepiej postępować zgodnie z pewnym schematem, który najpierw nakazuje pozbycie się najsilniejszych zabrudzeń. Jeśli nie uda nam się tego zrobić we własnym zakresie, oddajmy suknię do pralni. Nie eksperymentujmy z żadnymi domowymi sposobami – nie działają one w taki sam sposób na wszystkie tkaniny. Zawsze starajmy się stosować jak najłagodniejsze środki piorące, zwłaszcza jeśli zależy nam wyłącznie na delikatnym odświeżeniu kreacji. Ponadto miejmy na uwadze wskazówki producenta – na metce znajdziemy pomocne oznaczenia, jak postępować z konkretną suknią ślubną. Niestety, w większości przypadków konieczne okazuje się pranie chemiczne, a więc w specjalistycznej pralni.